English language
Pure studio

Ivanka

„A ještě tenhle závoj sem a tamten chci tady…a hotovo“, spokojeně prohlásilo tříleté děvčátko ověšené babiččinými šátky a začalo se kroutit v rytmu Želvy od Olympiců. „No pane jo, úplná orientální princezna! Z tebe bude jednou orientální tanečnice!“, předpovídala vnučce pobavená babička, která si stejným divadlem procházela pravidelně několikrát týdně už posledních pár měsíců, a čekalo ji to ještě nespočetněkrát.

Tenkrát jsem slovo „orientální“ slyšela poprvé, aniž bych mu věnovala větší pozornost. Dlouhé roky ubíhaly, šátky a závoje babičky byly postupně zapomenuty a já se ubírala snad všemi možnými směry, kromě těch tanečních. Až do roku 2004, kdy jsem se dověděla o kurzech orientálních tanců v našem malém městečku. Rázem byla zpátky všechna krásná protančená odpoledne a snad i proroctví babičky zaryté někde hluboko v hlavě. Od prvního dne jsem měla jasno. Probírané pohyby mi byly přirozené, hudba úchvatná a celá filosofie tance tak naplňující. Stala jsem se tanečnicí.

Po přestěhování do Prahy jsem vyzkoušela lekce několika různých lektorek, až jsem se na doporučení kamarádky dostala v roce 2010 k Evičce Eglal, kde tančím dodnes. Nejprve jako kurzistka, později od roku 2014 jako členka její skupiny Belly Balet a nakonec i jako lektorka. Kromě kurzů Eglal jsem prošla nespočtem workshopů a seminářů domácích i zahraničních tanečnic a tanečníků a prohlubovala si tak znalosti nejen o tanci, ale i celé orientální kultuře.

Přestože jsou orientální tance v mém srdci stále na prvním místě, uznala jsem, že je pro taneční rozvoj důležité zkoušet a učit se nové styly, učit se rozdíly v interpretaci hudby, interpretaci pocitů a objevovat celou škálu nových pohybů, abych se poté mohla vrátit zpět do svého milovaného světa rytmů dum-tek-tek s ještě větší vášní a porozuměním, s novou motivací a nadšením. Proto jsem postupně vyzkoušela street dance, společenské tance a nyní se navíc aktivně věnuji poledance, modernímu jazz dance a contemporary. S každou další lekcí libovolných tanečních stylů kouzlo tanců orientálních sílí a já vím den ode dne jasněji a jasněji, že jsem v nich našla to nejkrásnější, co jsem mohla – našla jsem v nich sebe samu.